ОПИС ДОКУМЕНТУ

Статус:

Новий проект

Дата:

10.07.2026

ДРУК ПРОЄКТУ РІШЕННЯ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 15
Про затвердження Положення про службу у справах дітей Марганецької міської ради у новій редакції

 

МАРГАНЕЦЬКА МІСЬКА РАДА
НІКОПОЛЬСЬКОГО РАЙОНУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
VIIІ скликання
_____сесія
 
р і ш е н н я
 
__________________ 20___ року   м. Марганець      № _________________/VIIІ 
 
Про затвердження Положення
про службу у справах дітей
Марганецької міської ради
у новій редакції
 
Відповідно до законів України “Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”, „Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року № 1068 “Про затвердження типових положень про службу у справах дітей” , Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2026 року « Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року № 1068 і від 24.09.2008 року № 866, керуючись ст.ст. 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Марганецька міська рада
 
В И Р І Ш И Л А:
 
1. Затвердити Положення про службу у справах дітей Марганецької міської ради згідно додатку.
2. Вважати рішення сесії Марганецької міської ради VІI скликання № 509-15/VII від 29.09.2016 року «Про затвердження «Положення про службу у справах дітей Марганецької міської ради» таким, що втратило чинність з моменту прийняття даного рішення.
3. Відповідальність за виконання цього рішення покласти на начальника служби у справах дітей Марганецької міської ради (Долгорук В.В.), координацію – на заступника міського голови (Дуплій Л.М.), контроль - на постійні депутатські комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, етики та протидії корупції, законності та правопорядку, захисту прав та законних інтересів громадян та співпраці зі ЗМІ (Хникін С.О.).
 
 
Міський голова                                                                      Геннадій БОРОВИК
  
            
                                                         Додаток до рішення
                                                                     Марганецької міської ради
                                                                        ____________________ 20__ року
                                                                        № ______________________/VIIІ
                                                                        
 
ПОЛОЖЕННЯ
 ПРО СЛУЖБУ У СПРАВАХ ДІТЕЙ
марганецької МІСЬКОЇ РАДИ
 
Це положення розроблене відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2007 року № 1068 «Про затвердження типових положень про службу у справах дітей».
1. Служба у справах дітей (далі – служба) є виконавчим органом Марганецької міської ради, який утворюється Марганецькою міською радою з метою здійснення виконавчих функцій і повноважень в межах, визначених Законом «Про місцеве самоврядування в Україні», законами України у сфері діяльності служби та цим Положенням, є підзвітним і підконтрольним   Марганецькій міській раді, виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови за напрямком роботи, а з питань здійснення делегованих йому повноважень органів виконавчої влади підконтрольний відповідним органам виконавчої влади.
1.1. Служба є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням. Служба у справах дітей має права і обов’язки згідно із законодавством України, має право виступати стороною в судді і нести відповідальність згідно з законодавством.
1.2. Службі у справах дітей заборонено розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед працівників служби крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску.
1.3.  У разі припинення діяльності служби, як юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) передбачається передача активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету.
1.4. Установчі документи служби передбачають, що доходи (прибутки) служби використовуються виключно для фінансування видатків на утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямків діяльності служби, визначених цим положенням.
2. Служба у своїй  діяльності керується  Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, рішеннями міської ради, розпорядженнями міського голови та рішеннями виконавчого комітету міської ради.
3. Основними завданнями служби є:
– здійснення на відповідній території заходів щодо соціального захисту дітей, запобігання дитячій безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, а також заходів щодо реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні;
– розроблення і здійснення самостійно або разом з іншими структурними підрозділами, юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
– координація дій та надання місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми, громадським організаціям, громадянам практичної та методичної допомоги, консультацій з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні;
– провадження діяльності з усиновлення, влаштування дітей у сімейні форми виховання (під опіку, піклування, в прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, сім’ї патронатних вихователів) відповідно до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660), та Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561);
– забезпечення додержання вимог законодавства під час ведення справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
– здійснення в порядку, встановленому законодавством, контролю за дотриманням прав дітей;
– підготовка інформаційно-аналітичних і статистичних матеріалів, організація дослідження стану та визначення пріоритетних напрямів поліпшення на відповідній території стану соціального захисту дітей, запобігання дитячій безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні.
 
4. Служба відповідно до покладених на неї завдань:
1) розробляє та здійснює заходи, спрямовані на поліпшення становища дітей, їх фізичного, інтелектуального та духовного розвитку, соціального захисту дітей, запобігання дитячій безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні;
2) розробляє та подає пропозиції до проектів місцевих, регіональних програм, планів і прогнозів щодо соціального захисту, забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей, зокрема щодо бюджетних асигнувань на виконання відповідних програм і здійснення заходів з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень, запобігання та протидії жорстокому поводженню з дитиною, реалізації права дитини на виховання в сімейному оточенні, утримання підпорядкованих їй закладів;
3) надає місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, юридичним особам незалежно від організаційно-правової форми, громадським організаціям, громадянам у межах своїх повноважень практичну, методичну та консультаційну допомогу у вирішенні питань щодо соціального захисту дітей, забезпечення прав, свобод і законних інтересів дітей;
4) організовує і проводить разом з відповідними структурними підрозділами місцевих органів виконавчої влади та за участю органів місцевого самоврядування, наукових установ соціологічні дослідження з питань, що стосуються забезпечення та захисту прав дітей, готує інформаційні матеріали, поширює міжнародний досвід з питань соціального захисту дітей, їх прав та інтересів;
5) проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, що належать до компетенції служби, зокрема через медіа;
6) надає організаційну і методичну допомогу центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Теплий дім», здійснює безпосередній контроль за його діяльністю;
7) вживає заходів із виявлення та забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які залишилися без батьківського піклування;
8) вживає заходів щодо забезпечення безпеки дитини, стосовно якої надійшла інформація про жорстоке поводження з нею або загрозу її життю чи здоров’ю, зокрема шляхом проведення оцінки рівня безпеки дитини, організації надання дитині необхідної медичної та соціальної допомоги відповідно до потреб дитини, а також відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють;
9) вживає заходів для надання дитині статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;
10) забезпечує в межах компетенції ведення банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів в Єдиній інформаційно-аналітичній системі “Діти”;
11) сприяє розвитку усиновлення, сімейних форм виховання (опіка, піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу), патронату над дитиною;
12) провадить діяльність з усиновлення, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку, піклування, до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей в порядку, встановленому законодавством, зокрема забезпечує: підготовку та видачу висновків про можливість бути усиновлювачами особам, які бажають усиновити дитину, підготовку висновків про наявність умов для створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу та доцільність влаштування дітей на виховання та спільне проживання у сім’ю, надання потенційним усиновлювачам, опікунам, піклувальникам, батькам- вихователям, прийомним батькам інформації про дітей, які перебувають на обліку в службі, і видача направлень на відвідування закладів з метою знайомства та встановлення контакту з дитиною, підготовку висновку про доцільність встановлення опіки/піклування та відповідність його інтересам дитини, підготовка проекту висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини, підготовка проектів рішень органу опіки та піклування про утворення прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, про влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, підготовка проектів рішень органу опіки та піклування про встановлення опіки/піклування над дітьми;
13) здійснює відповідно до законодавства контроль за умовами проживання і виховання дітей в сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях патронатних вихователів, а також усиновлених дітей та забезпечує підготовку висновків та звітів про стан виховання, утримання і розвитку дітей у прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу, сім’ях опікунів, піклувальників, усиновлених дітей;
14) здійснює відповідно до законодавства контроль за умовами утримання і виховання дітей в закладах різних типів, форм власності та підпорядкування, які забезпечують влаштування/зарахування до них дитини на цілодобове перебування дітей, які розташовані на відповідній території;
15) розглядає звернення роботодавця та надає письмовий дозвіл щодо звільнення працівника молодше 18 років;
16) забезпечує проведення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей, зокрема забезпечує:
– розроблення та проведення заходів щодо захисту прав і законних інтересів дітей, які постраждали від домашнього насильства, та дітей, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі;
– прийом та розгляд заяв і повідомлень про домашнє насильство стосовно дітей та за участю дітей, зокрема повідомлень, що надійшли до кол-центру з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей;
– інформування дітей, які постраждали від домашнього насильства, їх батьків, інших законних представників, якщо вони не є кривдниками дитини, а також дітей, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі, їх батьків, інших законних представників про права дітей, заходи, в яких вони можуть взяти участь, та послуги, якими вони можуть скористатися;
– проведення з батьками, іншими законними представниками дітей профілактичної роботи із запобігання домашньому насильству стосовно дітей і за участю дітей, зокрема із залученням у разі потреби інших суб’єктів соціальної роботи із сім’ями, дітьми та молоддю в межах їх компетенції;
– порушення перед органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання про притягнення до відповідальності згідно із законом посадових осіб у разі невиконання або неналежного виконання ними обов’язків під час виявлення фактів домашнього насильства, роботи з постраждалою дитиною, дитиною-кривдником;
– взаємодію з іншими суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, відповідно до статті 15 Закону України “Про запобігання та протидію домашньому насильству”;
17) вживає заходів для забезпечення соціального захисту дітей, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема інформування про таких дітей територіального органу Національної поліції  до компетенції якого належить питання проведення процедури встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, для проведення відповідних заходів згідно із законодавством;
18) вживає заходів для захисту житлових та майнових прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, зокрема щодо:
– забезпечення ведення обліку нерухомого майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
– передачі житла, яке належить на праві користування дитині-сироті та дитині, позбавленій батьківського піклування, у власність дитини;
– взяття дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, після досягнення нею 16-річного віку на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і на соціальний квартирний облік у разі наявності правових підстав для цього;
19) забезпечує ведення справ щодо розв’язання спорів між батьками стосовно прізвища, імені, місця проживання дитини, участі у вихованні дитини того з батьків, хто проживає окремо від неї; підтвердження місця проживання дітей для їх тимчасового виїзду за межі України; позбавлення та поновлення батьківських прав; побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав; негайне відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду;
20) забезпечує підготовку висновків органу опіки та піклування для подання їх до суду у справах, що стосуються прав дитини, які вирішуються із залученням або за ініціативою виконкому як органу опіки та піклування;
21) забезпечує підготовку та подання міському голові клопотання про необхідність звернення до суду з метою захисту прав та інтересів дитини;
22) забезпечує розгляд питань, пов’язаних із доцільністю відрахування неповнолітніх здобувачів освіти закладів професійної освіти першого року навчання, здобувачів фахової передвищої та вищої освіти першого року навчання;
23) сприяє в межах компетенції поверненню дітей-іноземців, виявлених на відповідній території, до місць їх постійного проживання та забезпечення їх соціального захисту до моменту повернення;
24) забезпечує підготовку та подання в установленому порядку статистичної звітності;
25) розглядає в установленому порядку звернення громадян, зокрема дітей;
26) забезпечує організацію діяльності комісії з питань захисту прав дитини; комісії з питань формування пропозицій щодо спрямування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа;
27) проводить оцінювання стану задоволення потреб дитини за один місяць до настання строку перегляду рішення про зарахування дитини до закладу охорони здоров’я, загальної середньої освіти (зокрема спеціального закладу загальної середньої освіти, закладу спеціалізованої освіти), іншого закладу або установи (незалежно від форми власності та підпорядкування), в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, прийнятого відповідно до пункту 35 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини” (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561);
28) забезпечує підготовку рішення органу опіки та піклування про надання згоди на психіатричний огляд, надання амбулаторної психіатричної допомоги чи госпіталізацію до закладу з надання психіатричної допомоги малолітньої дитини в разі незгоди одного з батьків (інших законних представників) або за відсутності батьків (інших законних представників);
29) готує документи для реєстрації народження підкинутої, знайденої дитини та подання їх органам реєстрації актів цивільного стану за місцем виявлення такої дитини;
30) у межах компетенції вживає заходів щодо захисту прав, законних інтересів та реінтеграції дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України;
31) забезпечує ведення справ щодо надання дітям статусу постраждалих внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів;
32) забезпечує ведення особових справ прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу;
33) забезпечує контроль за станом утримання та виховання дітей у сім’ях, що опинились у складних життєвих обставинах, та негайне відібрання дітей з умов, що загрожують їх життю та здоров’ю, тимчасове влаштування таких дітей; забезпечує в установленому порядку тимчасове влаштування дитини, яка залишилася без батьківського піклування;
34) у межах компетенції вживає заходів щодо повернення до України дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування дітей, які є громадянами України;
35) забезпечує виконання інших функцій, покладених на службу відповідно до законодавства.
 
5. Служба має право:
1) приймати з питань, що належать до її компетенції, рішення, які є обов’язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми, громадянами;
2) отримувати повідомлення від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, посадових осіб про заходи, вжиті на виконання прийнятих нею рішень;
3) отримувати в установленому порядку від інших юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, інформацію, документи та інші матеріали з питань, що належать до її компетенції, а від місцевих органів державної статистики - статистичні дані, необхідні для виконання покладених на неї завдань;
4) звертатися у разі порушення прав та законних інтересів дітей, а також з питань надання їм допомоги до відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми;
5) перевіряти стан роботи із соціально-правового захисту дітей у закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, спеціальних установах і закладах соціального захисту для дітей незалежно від форми власності, стан виховної роботи з дітьми у закладах освіти за місцем проживання, а також у разі потреби - умови роботи працівників молодше 18 років у юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми;
6) представляти у разі потреби інтереси дітей в судах, у їх відносинах з юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми;
7) запрошувати для бесіди батьків, інших законних представників дітей, посадових осіб з метою з’ясування причин та умов, які призвели до порушення прав дітей, безпритульності, вчинення правопорушень, і вживати заходів до усунення таких причин;
8) порушувати перед органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування питання про накладення дисциплінарних стягнень на посадових осіб у разі невиконання ними прийнятих нею рішень;
9) укладати в установленому порядку угоди про співпрацю з науковими установами, громадськими об’єднаннями і благодійними організаціями з питань, які належать до компетенції служби;
10) скликати в установленому порядку наради, конференції, семінари з питань, що належать до її компетенції;
11) проводити особистий прийом дітей, а також їх батьків, інших законних представників, розглядати їх скарги та заяви з питань, що належать до її компетенції;
12) розробляти і реалізовувати власні та підтримувати громадські програми соціального спрямування з метою забезпечення захисту прав, свобод і законних інтересів дітей;
13) відвідувати дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, перебувають на обліку в службі у справах дітей, за місцем їх проживання, навчання і роботи, вживати заходів для їх соціального захисту;
14) проводити інспекційні відвідування одержувачів аліментів з метою контролю за цільовим витрачанням аліментів.
 
6. Служба під час виконання покладених на неї завдань взаємодіє з іншими структурними підрозділами, іншими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правової форми, об’єднаннями громадян і громадянами.
7. Службу очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою.
8. Начальник служби :
– здійснює керівництво діяльністю служби, несе персональну відповідальність за виконання покладених на неї завдань;
– планує роботу служби і забезпечує виконання перспективних і поточних планів роботи;
– видає у межах своєї компетенції накази, організовує і контролює їх виконання;
– аналізує показники роботи служби, вживає заходів щодо підвищення ефективності роботи служби, забезпечує підвищення кваліфікації працівників;
– призначає на посаду та звільняє директора центру соціально-психологічної реабілітації дітей «Теплий дім» за погодженням з міським головою.
 
 
9. Структура служби:
– начальник та 3 головних спеціаліста, що працюють відповідно до посадових інструкцій.
10. Служба утримується за рахунок коштів місцевого бюджету.
11. Гранична чисельність, фонд оплати працівників та видатки на утримання служби затверджується сесією міської ради.
 
 
 
Начальник служби у справах дітей                     Вікторія ДОЛГОРУК
 
          Заступник міського голови                                         Леся ДУПЛІЙ